Η ερευνητική εργασία με τίτλο «Φυσικές Δραστηριότητες στην ύπαιθρο» (Πεζοπορία, Ποδηλασία, Αναρρίχηση, Κολύμβηση) πραγματοποιήθηκε από τον εκπαιδευτικό Φυσικής Αγωγής του σχολείου μας κ.Χαρχάλη Δημήτριο με σκοπό την εκγύμναση των μαθητών, την απόδραση από την καθημερινή ρουτίνα του σχολείου, τη γνωριμία και τη συναναστροφή με τη φύση, την εμπέδωση του σεβασμού που πρέπει να τρέφουμε προς αυτή, τη σύσφιξη των σχέσεων των μαθητών λόγω των κοινών ενδιαφερόντων και της ομαδικής εργασίας.
Το θέμα επελέγη λόγω της διαφορετικότητάς του από τα υπόλοιπα μαθήματα αλλά και της δυνατότητάς του να υλοποιείται εκτός σχολικής μονάδας. Επίσης, ξεκουράζει από την πνευματική κόπωση των μαθητών, αναζωογονεί την ψυχική τους διάθεση και συγχρόνως εξασκεί τις φυσικές ικανότητες που αδρανούν λόγω της πολύωρης μελέτης και της καθιστικής διαβίωσης στο σχολείο.
Όσον αφορά τα προσδοκώμενα μαθησιακά οφέλη αυτά συνοψίζονται στα εξής:
1.Γνώση των κανονισμών που διέπουν αλλά και γνώση της διαδικασίας που ακολουθείται για μια δραστηριότητα(π.χ. οργανωμένη κολύμβηση σε κολυμβητήριο).
2.Γνωριμία με ένα μόνο μέρος από την πληθώρα των φυσικών αξιοθέατων της πατρίδας μας.
3.Γνώση της ασφαλούς πραγματοποίησης μιας δραστηριότητας στη μετέπειτα καθημερινή τους ζωή.
![Οκτώβριος 2015, έναρξη πεζοπορίας σε παράδρομο του σχολείου πάντα στα πλαίσια του μαθήματος Project.](/images/eikones/2015-2016/image1.JPG)
![Με αποφασιστικότητα και προσήλωση οι βαδιστές μας σε μια από τις ενδεδειγμένες διαδρομές για περπάτημα.](/images/eikones/2015-2016/image2-2.JPG)
![Η Κατερίνα Πασιά, σε στάση περισυλλογής σ? ένα κοντινό και φωτογενές φωτογραφικό στιγμιότυπο.](/images/eikones/2015-2016/image3.JPG)
![Ο Βασίλης Γραμματίδης χαμογελαστός και καταδεχτικός, κάνει μια στάση από τον ποδαρόδρομο για τις ανάγκες της φωτογράφησης.](/images/eikones/2015-2016/image4.JPG)
![Μαρία Μαμαλίγκα, Θανάσης Μουρλίδης και Βασιλική Μπαρμπούδη. Νιάτα, φρεσκάδα και οικειότητα σ? ένα πρόσχαρο στιγμιότυπο.](/images/eikones/2015-2016/image5.JPG)
![Ο Θανάσης Ζηλούδης και ο Ευάγγελος Χατζηνικολάκης στην αφετηρία για έναν άτυπο αγώνα ταχύτητας στο «ύπτιο».](/images/eikones/2015-2016/image6.JPG)
![Η πιο συνεπής ομάδα κολύμβησης σε μια ομαδική φωτογραφία. Διακρίνουμε από αριστερά προς τα δεξιά τους: Ευάγγελο Χατζηνικολάκη, Θανάση Ζηλούδη, Γιώργο Διαμαντή, Τζιαμπαζίδη Κων/νο, Χριστόφορο Κωστογλούδη και έμπροσθεν ο Δημήτρης Τζιαμπάζης ως επικροτών της φωτογράφησης.](/images/eikones/2015-2016/image7.JPG)
![Δυναμικό και επιβλητικό ποζάρισμα από τους Δημήτρη Τζιαμπάζη και Χριστόφορο Κωστογλούδη, σ? ένα διάλειμμα του μαθήματος κολύμβησης.](/images/eikones/2015-2016/image8.JPG)
![Ο Γιώργος Διαμαντής ενώ τακτοποιεί τον εξοπλισμό του πριν βουτήξει από το βατήρα για το μάθημα της κολύμβησης.](/images/eikones/2015-2016/image9.JPG)
![Ο ναυαγοσώστης κ. Ζελεσκίδης Ιωάννης με τον υπεύθυνο του Project κ. Χαρχάλη Δημήτριο. Ο κ. Ζελεσκίδης προσέφερε αφιλοκερδώς της υπηρεσίες του ως ναυαγοσώστης, κάτι για το οποίο του είμαστε ιδιαίτερα ευγνώμονες.](/images/eikones/2015-2016/image10.JPG)
![Πύργος Ορεστιάδας. Μια σύντομη ανάπαυση της πεζοπόρου ομάδας πριν την «πολυπόθητη» επιστροφή στο σχολείο.](/images/eikones/2015-2016/image11.JPG)
![«Ελεύθερες Δραστηριότητες» στο γυμναστήριο όταν οι δυσμενείς καιρικές συνθήκες δεν επέτρεπαν την εξάσκηση στη φύση.](/images/eikones/2015-2016/image12.JPG)
![Σε στοιχισμένη παράταξη οι ποδηλάτες μας λίγο πριν ξεκινήσουν την ποδηλατοδρομία τους μια ηλιόλουστη μέρα του Φεβρουαρίου.](/images/eikones/2015-2016/image13.JPG)
![Το σημείο καμπής της διαδρομής με ποδήλατα, στην είσοδο των εγκαταστάσεων «Βιολογικού Καθαρισμού Ορ/δος». Διακρίνονται οι: Θανάσης Ζηλούδης, Ευάγγελος Χατζηνικολάκης, Δημήτρης Χαρχάλης, Δημήτρης Αραμπατζής, Ιωάννης Τσιαπράζης και Σταύρος Γεωργακάκης.](/images/eikones/2015-2016/image14.JPG)
![Ολιγόλεπτη ξεκούραση για του ποδηλατοδρόμους. Διακρίνουμε αμυδρά τους: Δημήτρη Αραμπατζή, Σταύρο Γεωργακάκη, Ιωάννη Τσιαπράζη και Κων/νο Τζαμπαζίδη.](/images/eikones/2015-2016/image15.JPG)
![Ευάρεστη ανάβαση προς το «παρατηρητήριο» του δάσους της Δαδιάς από τους Δημήτρη Χαρχάλη, Νίκο Μαρίνογλου και Θανάση Μουρλίδη.](/images/eikones/2015-2016/image16.JPG)
![Ενδελεχής παρατήρηση της κινητικότητας και δραστηριότητας των επαπειλούμενων άγριων πουλιών της Δαδιάς, με τη βοήθεια κιαλιών και διόπτρας.](/images/eikones/2015-2016/image17.JPG)
![Ομαδική φωτογραφία των εκδρομέων λίγο πριν τη φυγή από το παρατηρητήριο. Η διδακτική επίσκεψη στέφθηκε με επιτυχία μιας και μας γέμισε με γνώση και εμπειρία γι? αυτό το μοναδικό φυσικό αξιοθέατο της περιοχής μας.](/images/eikones/2015-2016/image18.JPG)