geopon2

Feb 25, 2024

Το Εργαστηριακό Κέντρο Ορεστιάδας υποστηρίζει τη συμμετοχή του τομέα Γεωπονίας, Τροφίμων και Περιβάλλοντος στο διαγωνισμό JA Greece 2024, παρέχοντας την υλικοτεχνική υποδομή των σχολικών εργαστηρίων για την παραγωγή των προϊόντων της εικονικής επιχείρησης "Greek Herbal Products" , καθώς επίσης και τεχνική υποστήριξη.

Η αναγκαιότητα της δράσης πηγάζει από την έλλειψη γνώσεων των μαθητών σχετικά με την επιχειρηματικότητα και την ελλιπή επαφή τους με τον τρόπο λειτουργίας μια επιχείρησης. Ως εκ τούτου τίθεται μείζονος σημασίας η επίτευξη των ακόλουθων στόχων:

Γνωστικός: Να αποκτηθούν γνωστικά εφόδια, σχετικά με την επιχειρηματικότητα αναγκαία, αφενός για την επαγγελματική εξέλιξη των μαθητών και αφετέρου για την κοινωνία εν γένει, που θα ωφεληθεί από την ενδεχόμενη επιχειρηματική δράση των μαθητών στο μέλλον.

Δεξιοτήτων: Να εμπλακούν οι μαθητές σε μια εικονική επιχειρηματική δραστηριότητα ώστε να γνωρίσουν τον τρόπο λειτουργίας μιας επιχείρησης, αποκτώντας δεξιότητες επικοινωνίας, συνεργασίας και επίλυσης προβλημάτων.

Στάσεων: Να υιοθετήσουν οι μαθητές μια θετική στάση απέναντι στην αγροτοδιατροφική επιχειρηματικότητα, ώστε να τη θεωρούν ως μια σημαντική επαγγελματική δραστηριότητα στο μέλλον.

Το χρονοδιάγραμμα υλοποίησης των δράσεων του προγράμματος είναι:

• Σεμινάριο Επίλυσης Αποριών Εκπαιδευτικών και Εθελοντών: Δεκέμβριος 2023
  • Ατομική Εγγραφή Μαθητών/τριών (16 ετών) στο GEN-E (Πανευρωπαϊκό Φεστιβάλ Νεανικής Επιχειρηματικότητας): εντός του Δεκεμβρίου 2023
  • Υποβολή Αίτησης Έγκρισης Προϊόντος/Υπηρεσίας: έως 21 Δεκεμβρίου 2023
  • Υποβολή Commercial Video για συμμετοχή στο Public Choice Award: έως 08 Μαρτίου 2024
  • Ημερομηνίες Ψηφοφορίας για Public Choice Award: 18 Μαρτίου – 29 Μαρτίου 2024
  • Αποστολή Γονικών Συναινέσεων μαγνητοσκόπησης και φωτογράφισης μαθητών: έως 20 Ιανουαρίου 2024
  • Εμπορική Έκθεση Αθήνας: Φεβρουάριος 2024
  • Εμπορική Έκθεση Θεσσαλονίκης: Φεβρουάριος 2024
  • Υποβολή Επιχειρηματικών Σχεδίων (Business Plans): έως 13 Μαρτίου 2024
  • Αποτελέσματα Αξιολόγησης Επιχειρηματικών Σχεδίων: Απρίλιος 2024
  • Πανελλαδικός Διαγωνισμός «Καλύτερη Εικονική Επιχείρηση 2024»: Απρίλιος 2024
  • Πανευρωπαϊκός Διαγωνισμός «Company of the Year 2024» – GEN-E: 02-05 Ιουλίου 2024
  • Βεβαιώσεις Προγράμματος (Εκπαιδευτικών, Μαθητών, Εθελοντών): Μάϊος-Ιούνιος 2024

Ως πόροι, μέσα και ερευνητικά εργαλεία θα χρησιμοποιηθούν:

1. Τα παρεχόμενα από το εκπαιδευτικό υλικό του Junior Achievement Greece (JA Greece) 2024. Συγκεκριμένα το JA Greece έχει δημιουργήσει ένα σύγχρονο εκπαιδευτικό υλικό, το οποίο βρίσκεται σε ψηφιακή μορφή στην ηλεκτρονική πλατφόρμα μάθησης του οργανισμού (lh.jagreece.org). Το εν λόγω υλικό έχει μεταφραστεί και προσαρμοστεί στα ελληνικά δεδομένα με βάση το υλικό του προγράμματος Company Program του JA Worldwide.
  2. Κατά τη διάρκεια του προγράμματος, θα περιηγηθούνε, οι εμπλεκόμενοι, στις διαδοχικές θεματικές ενότητες με σκοπό να αναπτύξουνε γνώσεις και ικανότητες σχετικά με επιχειρηματικές έννοιες. Κάθε ενότητα αντιστοιχεί σε ένα βήμα που χρειάζεται να ολοκληρωθεί από την ομάδα εργασίας, ώστε να επιτευχθεί συνολική εικόνα της επιχειρηματικής ιδέας και η ίδρυση και λειτουργία της εικονικής επιχείρησης. Η εικονική επιχείρηση θα ολοκληρωθεί ως ένα project με διαφορετικές φάσεις, ενώ η σειρά που είναι καταχωρημένα τα αρχεία στην πλατφόρμα είναι η ενδεικτική πρόταση του φορέα που θα ακολουθηθεί βήμα-βήμα.
  3. Οι δραστηριότητες κάθε ενότητας που αποτελούν μέρος του υποστηρικτικού υλικού και συμπληρώνουν το Εκπαιδευτικό Υλικό. Πολλές από αυτές είναι προαιρετικές και δίνονται ως βάση, ώστε να δύναται να δημιουργηθεί και το υλικό ομάδας.

Η εικονική επιχείρηση "Greek Herbal Products" είναι μια επιχείρηση παραγωγής προϊόντων όπως έλαιο δενδρολίβανου, έλαιο κυνόροδου, βάλσαμο φασκόμηλου-μελιού από φυτά που καλλιεργήθηκαν στο θερμοκήπιο του σχολείου.

Το διαφημιστικό σποτ της ομάδας μας από τον τομέα Γεωπονίας, Τροφίμων και Περιβάλλοντος για το πρόγραμμα JA Greece δημοσιεύτηκε