metro1

Στους χώρους του υπό κατασκευή Μετρό Θεσσαλονίκης, του πιο πολυσυζητημένου δημοσίου έργου της χώρας, «βρέθηκαν» οι μαθητές του ΕΠΑΛ Ορεστιάδας. Η διαδικτυακή ξενάγησή τους έγινε στο πλαίσιο των μαθημάτων «Οργάνωση εργοταξίου – Μηχανήματα τεχνικών έργων» και «Κτιριακά έργα και δομικά υλικά», το οποία αποτελούν μέρος του προγράμματος σπουδών του τμήματος Δομικών Έργων και Γεωπληροφορικής, Β' και Γ' λυκείου. Οι μαθητές της ακριτικής πόλης, υπό την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών Μπάφα Βασιλικής και Αποστολακάκη Ιωάννη, ενημερώθηκαν από τους αρμοδίους της «Αττικό Μετρό Θεσσαλονίκης», αρχικώς για τη διαδικασία της δημοπράτησης του εν λόγω έργου και εν συνεχεία για τις λεπτομέρειες που αφορούν στα στάδια ολοκλήρωσής του. Παράλληλα, έτυχαν αναλυτικής ενημέρωσης για τους τρόπους διάνοιξης των σηράγγων, μία απ' τις οποίες ήταν με τα ειδικά μηχανήματα Tunnel Boring Machine (TBM) -ελληνιστί μετροπόντικες-, για τα μέτρα ασφαλείας που ακολουθούνται, για τους τρόπους μεταφοράς των υλικών που χρησιμοποιούνται και για το χρονοδιάγραμμα ολοκλήρωσης των εργασιών. Την ίδια ώρα, οι μαθητές του ΕΠΑΛ Ορεστιάδας διατηρούν το προνόμιο να είναι από τους πρώτους μαθητές της χώρας που -μέσω βίντεο και power point- «εισέρχονται» στις ράγες του υπό κατασκευή Μετρό και «επιβιβαζόμενοι» στο μπροστά βαγόνι του τρένου, να «διανύσουν» μια διαδρομή, 30 μέτρα κάτω από τη γη της Θεσσαλονίκης. Σημειώνεται πως τίποτε από τα παραπάνω δεν θα μπορούσε να συμβεί εάν οι άνθρωποι της «Αττικό Μετρό Θεσσαλονίκης», δεν αποδεχόντουσαν την πρόσκληση των αρμοδίων εκπαιδευτικών του ΕΠΑΛ Ορεστιάδας, οι οποίοι στόχευαν να αναδείξουν την ευρύτητα των δράσεων και δεξιοτήτων του τομέα "Τεχνικός δομικών έργων και Γεωπληροφορικής" που αναπτύσσεται και λειτουργεί στο σχολείο.

Μέσω όλων αυτών, απώτερος σκοπός και στόχος ήταν να δουν οι μαθητες μας, πως η ειδικότητα τεχνικός δομικών έργων και Γεωπληροφορικής δεν είναι μόνο ο πολιτικός μηχανικός που αναλαμβάνει τη μελέτη και κατασκευή ενός οικοδομικού έργου (δομοστατικος-δομικών έργων), αλλά είναι επίσης η ειδικότητα του αρχιτέκτονα, του τοπογράφου-γεωπληροφορικής, ο μηχανικός χωροταξίας, ο μηχανικός πολεοδομίας, και φυσικά ο πολιτικός μηχανικός που ασχολείται με τη κατασκευή μεγάλων δημοσίων έργων όπως είναι η ειδικότητα της Γεωτεχνικής, Υδραυλικής και Συγκοινωνιακής κατεύθυνσης (έργα οδοποιίας, υδραυλικά έργα, συγκοινωνιακά έργα, λιμενικά έργα κλπ). Πολιτικοί Μηχανικοί που ασχολούνται τόσο με ιδιωτικά έργα ως μελετητές-εργολάβοι-επιβλέποντες, όσο και με δημόσια έργα.